ליצירת קשר וקבלת פרטים נוספים ללא התחייבות, ניתן להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם:
 ברצוני לקבל מכם דיוורים

דרושה מהפכה בארנונה בישראל

ביית הארנונה בישראל היא שרירותית וכאוטית. לכל רשות מקומית שיטת חישוב משלה לחישוב שטח המבנים החייבים בארנונה. עסקים נחשפים חדשות לבקרים לשינויי סיווג של העסק והמבנים -סיווג שלעתים אין לו קשר למציאות - ונתבעים לשלם סכומים גבוהים ולא סבירים שעלולים לסכן את הישרדות העסק" אלה מקצת הטענות שהעלו אנשי עסקים במפגש עם ח"כ עופר שלח ("יש עתיד") שנערך בלשכת המסחר והתעשיה חיפה והצפון.

נשיא הלשכה, דוד קסטל, אמר כי "אי אפשר  להפקיר את העסקים להחלטות שרירותיות אלה. דרושה מהפכה בגביית הארנונה בישראל. מהפכה שתכלול האחדת שיטות החישוב של הארנונה אך תיתן גם אפשרות לראשי רשויות לתת הנחות והטבות כדי לקדם מטרות חשובות ליישוב, כמו משיכת אוכלוסייה צעירה לאזורים מסוימים או עידוד בעלי מקצוע שחסרונם פוגע בסיכויים הכלכליים של היישוב. אפשרות זו חיונית במיוחד באזורי פריפריה שבהם חסר כוח אדם מקצועי".

נושא נוסף שעלה בפגישה הוא הצורך להבטיח תעסוקה איכותית בפריפריה הצפונית באמצעות הקמת מנופי תעסוקה. בצפון מנופים כאלה יכולים להיות בניית שדה תעופה בינלאומי (החלטה שביצועה מתעכב כבר 22 שנה), פיתוח התיירות, העברת מחנות צה"ל לצפון והעברת מוסדות בבעלות ממשלתית, דומת מכון וולקני, לצפון.

ח"כ שלח קרא לפתח את אזורי הפריפריה על ידי איפיון ייחודי.  "כשם שבאר שבע אופיינה כ"עיר הסייבר" והנושא מקודם בתקציבים ממשלתיים ובהעברת מרכזי סייבר לדרום, בשיתוף עם אוניברסיטת בן גוריון. "בגליל המזרחי – גולן החלו איפיון של 'פוד-טק', שילוב של חקלאות ומדע עם העברת משאבים ורגולציה. גם העברת מכון וולקני תשתלב בזה. את הגליל המרכזי והמערבי אפשר לאפיין בפיתוח תעשייה רובוטית. לא בהכרח היי-טק, אלא פיתוח רובוטיקה בשילוב עם התעשייה המסורתית. חיפה והמפרץ יכולים לעבור את התהליך שעברה פיטסבורג בארה"ב: ממרכז התעשיות הכבדות והמזהמות ביותר למרכז של תעשיות נקיות,פיננסים והיי-טק. אני משוכנע שהרחקת התעשיות המזהמות מחיפה לא תסתיים בהרחקת מיכל האמוניה.זו רק התחלת התהליך".

אנשי העסקים מחו על התנאים המוצבים היום בפני עסקים בינוניים הרוצים להשתתף במכרזים ציבוריים של משרדי ממשלה, עיריות וחברות ציבוריות. קובעים רף גבוה של מחזור מינימאלי, והעלויות של  דפי המכרז, הערבויות והביטוח הופכים את השתתפות העסקים הבינוניים במכרזים לבלתי אפשרית. ח"כ שלח הציע לפעול לאימוץ המודל האמריקאי, לפיו מגודל מסויים של מכרז ומטה רק חברות בינוניות יכולות להשתתף במכרז, ובמכרזים גדולים מסוימים – מוטלת על חברות גדולות שזוכות חובת שילוב של חברות בינוניות.

ביקורו של ח"כ עופר שלח בלשכת המסחר והתעשיה חיפה והצפון מצטרף לביקוריהם של שרים וחברי כנסת רבים בלשכה, שנועדו לחשוף בפני מקבלי החלטות את הצרכים הכלכליים הייחודיים של הצפון ושל העסקים, החברות והמפעלים באזור.

 

בתמונה: ח"כ שלח עם נשיא לשכת המסחר חיפה דוד קסטל

צילום: משה צוריך