ליצירת קשר וקבלת פרטים נוספים ללא התחייבות, ניתן להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם:
 ברצוני לקבל מכם דיוורים

הצלחה גדולה לוועידה הכלכלית של הצפון - 2018

שר האוצר משה כחלון בוועידה: שנת 2018 עתידה להיות שנה משגשגת נשיא לשכת המסחר דוד קסטל: דרושה תוכנית "נטו צפון"

מאות בכירים  במגזר העסקי , שוק ההון והמשפט השתתפו בוועידה הכלכלית של הצפון  מייסודה של לשכת המסחר והתעשיה חיפה והצפון. הוועידה נערכה במלון "דן כרמל" בחיפה.

שר האוצר, משה כחלון, פתח את הוועידה הכלכלית והודה כי הצפון נדחק הצידה במשך שנים רבות, וציין כי ההשקעה המתוכננת בצפון -  15 מיליארד ₪  - תוביל, לפיתוח מסיבי של התשתיות, לקידום העסקים ולפיתוח נושאים כמו החינוך הטכנולוגי. השר הוסיף  כי התחרות של העסקים בצפון איננה רק מקומית, התחרות האכזרית היא של כל העסקים בישראל מול חברות אירופאיות וחברות ברחבי העולם. לכן, חברות בארץ מקבלות את מירב התנאים להתייעלות, צמיחה והצלחה, כדי שיוכלו להתמודד עם התחרות.

לגבי המלצות שקיבל עם כניסתו לתפקיד להעלות מסים, אמר שר האוצר "כל מה שאמרו לי – עשיתי הפוך. "אמרו לי להעלות מיסים, מבחינתי, זו לא הייתה אופציה מעשית. על אף התחזיות הפסימיות, לאחר שנתיים אנו יכולים לחזות בתוצאות טובות יותר מאשר חזו מומחי משרד האוצר. ביניהן, הוגדלו השקעות החוץ בכמעט 30%, הורדו עלויות בכמעט 8 מיליארד ש''ח וכן, תוך חודש מכניסתי לכהונת שר האוצר, הצלחנו להוריד את המע''מ באחוז". השר כחלון ציין עוד כי ההייטק, המהווה כמעט 50% מהייצוא הישראלי, הוא חוד החנית של הכלכלה הישראלית, ומדאיג לראות כי שער הדולר החל להשפיע גם בתחום ההייטק. "אנו שוברים את הראש כדי למנוע זאת", ציין השר.

להערכת השר כחלון "שנת 2018 הולכת להיות שנה כלכלית ומשגשגת, בה הגרעון ירד וימשיכו ההשקעות ופיתוח המגזר העסקי הפרטי, תוך הגדלת הפריון הפיננסי של המדינה". לגבי הסיוע לעסקים הוסיף: "אני נלחם מלחמת עולם עבור העסקים, כי אני יודע כמה קשה ההישרדות הכלכלית עבורם. אך אין זה אומר שיש למהר ולהחיל מדיניות מיסוי פזיזה, שמתבססת על פילנתרופיה או פתרונות סרק אחרים, אלא לקבוע מדיניות ברורה עתידית שבידי הממשלה לקיים ולממן".

נשיא לשכת המסחר והתעשיה חיפה והצפון, דוד קסטל, קרא לממשלת ישראל לאמץ תוכנית "נטו צפון" זאת כי מדינת ישראל מאבדת את הצפון. ממשלות ישראל לדורותיהן הזניחו את הצפון ואפשרו לו להידרדר כלכלית, כעת דרוש גם מהפך כלכלי בצפון. זאת לאחר שנראית הזנחה בכל התחומים הקיימים, החל מתוחלת חיים הנמוכה ביותר ועד כח קנייה נמוך ביחס למרכז הארץ, כך כלל המשפחות החזקות ביותר נוהרות למרכז ונוטשות את הצפון. ישנה הזנחה של ממשלות ישראל לאורך שנים רבות. אנחנו מאבדים את הצפון! אמנם נעשו באחרונה שורה של צעדים לעידוד מוקדי תעסוקה בצפון  אך אלה צעדים ראשוניים ביותר, בדרך ארוכה שיש לעשות כדי לסגור את הפער הקיים למול המרכז. יש אמנם שינוי משמעותי בגישת הממשלה לצפון, אך מה שנעשה עד עתה אינו מספיק. עלינו לאמץ תכנית "נטו צפון" שתפנה את כלל המשאבים לכיוון הצפון, כמו, למשל, השקעות ביום לימודים ארוך בצפון הארץ, שבו יהיה דגש על החינוך הטכנולוגי, יש להיערך להתפתחויות הטכנולוגיות המהירות ולהקנות לדור הצעיר את הכלים להשתלב בהן,  יש להשקיע בתשתיות – הרחבת רשת הרכבת של הצפון ובהקמת שדה תעופה בינלאומי בצפון, שיש לו פוטנציאל כלכלי אדיר עבור הצפון: "אני מבין את המחיר שישלמו הישובים בעמק, אך מול מחיר זה יש לשקול את המחיר שישלם הצפון כולו על מניעת מנוף כלכלי כה חיוני לתיירות ולתעשייה". נשיא לשכת המסחר קרא לזרז את הקמת רשת הגז הטבעי למפעלים בצפון וכן להוספת תקציבים לבתי החולים בצפון שיאפשרו לתת טיפול רפואי בפריפריה כמו במרכז הארץ, ותגבור ביטחון הפנים, הן להפחתת העבריינות הגואה ביישובי החברה הערבית והן למניעת "הטרור החקלאי" הפוגע בחקלאי הצפון פגיעה אנושה. עוד קרא לשר החקלאות ליישם את התוכנית להעברת מכון וולקני לצפון, שהתקבלה עוד לפני שנתיים. 

דוד קסטל התריע עוד על רגולציית היתר המכבידה על העסקים, על עלויות הארנונה ועל חוק המכרזים, שלמעשה אינו מאפשר לעסקים קטנים ובינוניים להתמודד ברוב המכרזים הציבוריים.

ראש העיר חיפה, יונה יהב, התייחס לתוכנית הממשלה לרביזיה ברישוי עסקים קטנים, ואמר כי עוד לפני שהממשלה החלה להביא זאת לחקיקה, עיריית חיפה כבר החלה בהגשמת הרפורמה של רישוי העסקים הקטנים. "חשוב לציין את הנתונים המדגישים את חשיבותם של העסקים הקטנים לכלכלה הישראלית. ביניהם העובדה כי 53% מהתוצר הוא מעסקים קטנים ו-70% מעסקים בישראל הינם עסקים קטנים". 

במסגרת הוועידה הושק המוסד לבוררות למגזר העסקי שהקימה לשכת המסחר והתעשיה חיפה והצפון. 

נשיא  בית המשפט המחוזי בחיפה, ד''ר רון שפירא, ציין כי  הליכי בוררות וגישור  הם כלי  משלים למערכת בתי המשפט: "מוסדות של גישור ובוררות הם חלק מהתשתית החיונית לקיומה של מערכת משפטית טובה. הם אינם חותרים תחת בית המשפט, ההפך הוא הנכון, הם משלימים את הצורך של אותה חברה כלכלית. אלו מוסדות, שאינם מהווים רק כלי עזר להורדת העומס בבתי המשפט, אלא יעד חברתי להגשמת פתרון סכסוכים בדרכים אלטרנטיביות, כך שייוותרו רק סכסוכים חיוניים בלבד בבית המשפט".

עוד ציין  כב' השופט ד''ר שפירא כי ביהמ''ש המחוזי בחיפה, שבראשו הוא עומד גדל בשנים האחרונות, ועם תיקון של חוק בתי המשפט – לפיו תוקם מחלקה כלכלית בבית המשפט המחוזי בחיפה – קל על בית המשפט בחיפה  לתת תשובה לעסקים הנזקקים למערכת המשפט. גם פתיחת משרד של רשות ניירות הערך או רשות ההגבלים העסקיים בתוך משרדי האוצר בחיפה תקל על טיפול זה. 

במהלך הוועידה נערכו הרצאות ופאנלים  מקצועיים. באחד מהם, שעסק בניהול סיכונים בעסקים, ציין יו"ר חברת נמל חיפה, אשל ארמוני ״כדי לשרוד בתחרות עלינו להמציא את הנמל מחדש. נקטין את מצבת כוח האדם ונגדיל את הפריון. הנמל צריך להצטמצם בשליש וזה יעשה בהסכמה עם העובדים. נצטרך לטפל טוב יותר במטען כללי ולהתייעל - משרות פיקטיביות יתבטלו ויעבדו 24 שעות ביממה".

בצילום: דוד קסטל


 
ימין לשמאל: יונה יהב, משה כחלון, דוד קסטל


ד"ר רון שפירא

בצילום מימין לשמאל: רו"ח שמוליק וטנשטיין, ירון הראל "האמה", גיל דנקנר "דור כימיקלים", שר האוצר, משה כחלון, אשל הרמוני, יו"ר דירקטוריון חב' נמל חיפה, לימור גורביץ "לימור גורביץ' תקשורת"