ליצירת קשר וקבלת פרטים נוספים ללא התחייבות, ניתן להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם:
 ברצוני לקבל מכם דיוורים

חברת BDI פרסמה בוועידת העסקים של הלשכה נתונים חדשים על מצב העסקים

עסקים בצפון: הקשיים בניהול עסקים בצפון נובעים בעיקר מתחרות מחירים, מבירוקרטיה  ומרגולציה ואילו הגורמים ,שנחשבו בעבר כיוצרי הקשיים העיקריים -  מחירי האשראי וזמינות קבלת אשראי, משמעותיים פחות.

במסגרת הוועידה הכלכלית של הצפון 2018  נחשף סקר  תמונת מצב העסקים שנערך  במיוחד ע"י חברת המידע העסקי CofaceBdi . מנתוני הסקר עולה תמונה אופטימית יחסית:  חוד החנית של העסקים בישראל היו ונשארו העסקים הקטנים בישראל. העסקים מדווחים  כי שנת 2017 הייתה שנה עסקית טובה עם המשך מגמת צמיחה בגידול בכלל העסקים ובקרב העסקים הקטנים ובינוניים בפרט . על רקע אישור שרי הכלכלה והאוצר לאשר תוכנית "עסקים נטו" לקיום העסקים הקטנים בישראל ממצאי הסקר מקבלים משנה תוקף.

במהלך 2017 נפתחו 47,600 עסקים חדשים, לעומת 43,200 שנאלצו לסגור את העסק מטעמים שונים של התמודדות בתנאי שוק תחרותי וחסמי רגולציה ובירוקרטיה. כלומר, במהלך השנה האחרונה 4,400 עסקים נטו נוספו למשק .

דיגום מפת חברות ועסקים בקשיים מגלה תמונה שהיא תמרור אזהרה לפריפריה: ריכוז גבוה יחסית של חשבונות מוגבלים בצפון והגליל בישובים דוגמת: צפת, כרמיאל, עכו עפולה, בית שאן  וכן בהתאמה בדרום בישובים בבאר-שבע , דימונה ובירושלים.

לדברי תהילה ינאי, מנכ"לית משותפת בחברת CofaceBdi: "מעבר לקשיים שאיתם מתמודדים עסקים בצפון, כפי שצויינו בסקר, אנו עדים מזה שנים לבעיית מוסר התשלומים במשק, הן בהיבט של ימי אשראי ארוכים יחסית העומדים על 97 ימים בממוצע , והן בהיבט של פיגור בימי האשראי בפועל לעומת ימי האשראי בהסכמה, כך שוב בחודשים אוקטובר  ונובמבר 2017 נאלצו בעלי עסקים לספוג בממוצע איחור בתשלומים של כשבוע ימים, זאת מעבר למספר ימים בהסכמה" עם זאת, מדגישה תהילה ינאי: "עם כל  הקשיים, שאיתם מתמודדים עסקים הקטנים בישראל, מהסקר שערכנו אנו די אופטימיים. החדשות הטובות הן שקיימת מגמת התמתנות ברמת הסיכון של החברות בחודשים האחרונים. בישראל שורה של ענפים חזקים וטובים, נתוני מקרו כלכליים טובים ובהם תוצר לנפש, תעסוקה מלאה, תמ"ג, גרעון הממשלה, חשבון שוטף". יחד עם זאת היא מציינת כי,  בשונה משנים עברו, מסלולי  הנפילה של עסקים מהירים יותר מאשר בעבר .

מנתוני הסקר המיוחד עולה כי 68% מהעסקים בחיפה ובצפון דיווחו על עלייה בפדיון בשנת 2017 לעומת שנת 2016.  רק 11% מהעסקים דיווחו כי הפדיון ירד במהלך שנת 2017 .

תהילה ינאי ציינה עוד כי הנתון המפתיע בסקר העסקים 2018 הוא כי הקשיים  בניהול עסקים בצפון הארץ נובעים בעיקר מתחרות מחירים, מבירוקרטיה ומרגולציה ואילו הגורמים שנחשבו בעבר כיוצרי הקשיים העיקריים -  מחירי האשראי וזמינות קבלת אשראי, אינם מצוינים כקושי משמעותי בניהול עסקים בקרב חברות ועסקים בצפון.

בצילום: תהילה ינאי