ליצירת קשר וקבלת פרטים נוספים ללא התחייבות, ניתן להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם:
 ברצוני לקבל מכם דיוורים

"מהפכה" בטיפול בעסקים בחיפה

"מהפכה בהתנהלות מול העסקים", כך כינה ראש העיר חיפה, עו"ד יונה יהב, את השינויים שמתכננת העירייה בטיפול בעסקים חדשים. על פי תוכנית זו, בשנה הראשונה להקמתו של העסק העירייה תלווה אותו ולא תתערב בדרישות המכבידות היום על עסקים חדשים. העסקים יעמידו מומחה מטעמם, שיעיד כי העסק עומד בתנאים הנדרשים לצורך הרישוי, ובמהלך השנה יבקר בעסק פקח עירוני, שיוודא כי אכן מולאו התנאים. כדי להקל על העסקים פועלת העירייה לרכז הליכי רישוי שאינם בטיפולה היום (רישיונות שהם בסמכות משרד הבריאות, שירותי הכבאות והמשטרה) והיא במגעים מתקדמים עם גופים אלה להעברת סמכויות רישוי ממשרד הבריאות לעירייה ולקיצור הליכי הרישוי מול כיבוי איש והמשטרה. בתוך החודש הקרוב יעלה לאוויר אתר ובו כללים לפתיחת עסק, והעירייה תערוך כנסי הדרכה למעוניינים לפתוח עסק. 

ראש העיר אמר את הדברים בכנס העסקים המשפחתיים שנערך על ידי משרד עורכי הדין  בן ארי פיש סבן ושות' בשיתוף לשכת המסחר והתעשיה חיפה והצפון , עיריית חיפה, הבורסה לניירות ערך, ארצי חיבה את אלמקייס - פתרונות מיסוי, לשכת יועצי המס חיפה והצפון ולימור גורביץ תקשורת.

מנכ"ל לשכת המסחר, רו"ח שמוליק וטנשטיין, אמר בכנס כי כמחצית מהעסקים הקטנים והבינוניים, אינם שורדים לטווח ארוך. הוא מנה חסמים הגורמים לקריסה :ההתנהלות -

חשוב כי גם העסקים הקטנים והבינוניים יאמצו חשיבה של עסק גדול: מדיניות ניהול עם חשיבה לטווח ארוך, ניתוח  SWOT  וניתוח השוק ופעילות בתחום היתרן היחסי. מנכ"ל לשכת המסחר הדגיש כי הלשכה מעמידה לרשות העסקים עשרות יועצים מומחים כדי לסייע להם בכל תחומי ההתנהלות העסקית. הקורסים וההשתלמויות במסגרת המכללה העסקית בלשכה מביאים לעסקים ידע מעודכן מטובי המומחים.

החסם השני לעסקים הוא הנגישות להון. רו"ח וטנשטיין ציין כי כיום המערכת הבנקאית פתוחה יותר למתן אשראים לעסקים קטנים ובינוניים, לאחר שהאשראים הנדיבים שניתנו, לטייקונים ולקונצרנים גרמו להפרשות ניכרות. גם המדינה הקימה קרנות בערבות המדינה למימון לעסקים בינוניים וקטנים, וההלוואות ניתנות באמצעות המערכת הבנקאית.

החסם השלישי הוא הרגולציה, המכבידה על העסקים ומייקרת את התנהלותם. עוד ציין את המחסור בעובדים מקצועיים ובהכשרה טכנולוגית הולמת ואת הבירוקרטיה במישור העירוני. מנכ"ל לשכת המסחר ציין לשבח את עיריית חיפה, שאיפשרה לעובד בכיר של לשכת המסחר לשבת במשרדיה ולקבל גישה ישירה לעובדים, למנהלים ולמידע בעירייה. עשרות עסקים בשנה נעזרים בשירות זה של הלשכה, מקצרים הליכים וחוסכים כספים רבים. רו"ח וטנשטיין קרא לראשי עיריות נוספים לאמץ צעדים דומים כדי להקל על העסקים.

בכנס נסקרו היבטים חוקיים ופיננסיים של עסקים משפחתיים ומעבר בין דורי בבעלות ובניהול שלהם. ד"ר נאוה מיכאל צברי, נכדה למייסדי "שטראוס" ומנהלת מרכז רעיה שטראוס לחקר עסקים משפחתיים באוניברסיטת תל אביב, ציינה כי רק 3% מהכישלונות במעבר זה הם על בגלל נושאים מקצועיים. שאר הסיבות לכישלון הם היחסים בתוך המשפחה.

חבר הנהלת לשכת המסחר, אנדרי סוידאן, דור רביעי לעסקי משפחת סוידאן בעיר, הדגיש את חשיבות המעורבות של העסק בקהילה. "המסחר ההוגן והקשרים העסקיים לאורך שנים הינם תנאי להצלחת העסק. הקהילה היא הביזנס שלנו", אמר סוידאן.

עו"ד רחל בן ארי, דור שלישי בפירמת עורכי הדין, פירטה את הכלים והאמצעים החוקיים החיוניים לעסק המשפחתי ולהעברה הבין דורית של העסק.