למידע נוסף על קידום העסק שלך, ניתן להשאיר פרטים כאן:
 ברצוני לקבל מכם דיוורים

מה צפוי בשנת העסקים 2023 בכלכלה, בחדשנות ובטכנולוגיה

השפעת הדיגיטל על עיצוב התודעה שלנו, התנהגות השווקים בארץ ובעולם השנה ובשנת העסקים הקרובה והשקת החטיבה הטכנולוגית של לשכת המסחר והתעשיה חיפה והצפון – עמדו במוקד כנס עסקים, שהתקיים ב-16 בנובמבר, במתחם האירועים "כרמלה" ביגור, בהשתתפות מאות אנשי עסקים מכל רחבי חיפה והצפון.

את הכנס, בהנחיית מנכ"ל לשכת המסחר חיפה, רו"ח שמוליק וטנשטיין, פתח נשיא הלשכה, דוד קסטל, שהדגיש בדבריו את החשיבות הממשיכה להתעצם, של שימוש מושכל בכלי שיווק דיגיטליים כדי להצליח בכל תחום מבחירות פוליטיות ועד העולם העסקי. גם בנושא ממדי האינפלציה יש חשיבות רבה לתדמיות – אם נוצרת תדמית חזקה, שהמחירים עומדים להמשיך לעלות, אז הציבור ירוץ לקנות עוד ועוד, וכך נוצק עוד שמן על מדורת האינפלציה.

מר אורי טוויג, מנהל אגף אשראי קמעונאי בחטיבה הבנקאית של בנק דיסקונט, ציין כי הבנק יציע בקרוב קרן חדשה להלוואות בערבות מדינה לעסקים, והציע למשתתפים לבדוק התאמת העסק שלהם לקרן החדשה. מר ניר פוליצר, מנהל מרחב צפון בבנק, סיפר כי הבנק השיק מספר סניפים חדשים לאחרונה, והוא ממשיך לפתח שיפור מתמיד של המקצועיות והשירות של עובדי הבנק בכלל והמטפלים בחשבונות העסקיים בפרט.

ד"ר לירז מרגלית, מרצה מבוקשת בארץ ובעולם בתחום תורת המשחקים וכלכלה התנהגותית, העבירה הרצאה מרתקת על עיצוב התודעה שלנו והשפעה על קבלת החלטות באמצעות ניצול הכלים של העולם הדיגיטלי.

מחקרים מוכיחים כי הנדסת התודעה שלנו באה לידי ביטוי, למשל, בכך שכשחוזרים בפני אותם אנשים על מסר שקרי, אז גם אם ידוע להם, שהוא שקרי, אחרי פעמים רבות אנשים ייטו להתייחס אל המסר כאמיתי.

יכולות המעקב המשולבות של ענקיות הטכנולוגיה מגיעות כיום למחוזות מתוחכמים ביותר – כך, למשל, מי שמשנה סטטוס בפייסבוק מ"במערכת יחסים עם..." ל"פנוי" – ניתן לעקוב אחריו, ואם הוא מסתכל בתמונות של ה"אקס" שלו – ניתן, למשל, לשלוח אליו באותו זמן פרסומות של מוצרים, שבהם עיין לאחרונה ברשת, תוך ידיעה, שיש סיכוי גבוה יותר לרכישה כעת, כפיצוי על התסכול שבסיום מערכת היחסים...

נירה שמיר, הכלכלנית הראשית של בנק דיסקונט, הציגה בפרוטרוט את תמונת המצב העכשווית והעתידית, בעקבות יציאת השד האינפלציוני מהבקבוק בכלכלה העולמית והמקומית. לדבריה, לאחר שטריליונים רבים של דולרים נשפכו על משבר הקורונה, וטרם הצליחו השווקים להתאושש ממנו פרצה המלחמה באוקראינה, נכנסנו לעולם של אינפלציה וריבית, וכנראה לא נצא ממנו בקרוב.

עם זאת, למרות תחזיות המיתון, מצב התעסוקה עדיין טוב מאוד, ונמשכות מגמות של עלייה בשכר, במיוחד בארה"ב, וגם באירופה, ששם המצב משתנה ממדינה למדינה. צמיחת גוש האירו צפויה להיות השנה 3% ובשנה הבאה רק חצי אחוז. בישראל, פוטנציאל הצמיחה הנו 3.5% בשנה, אולם רק גידול האוכלוסייה בארץ מביא לצמיחה של 2%, ולכן צמיחה של 2% בישראל היא אפסית. נראה כי ההאטה אצלנו היא בלתי נמנעת. 2 מנועי הצמיחה העיקריים בארץ כיום הם הצריכה הפרטית ויצוא שירותי ההי-טק. יצוא שירותי ההיי-טק עלה מתחילת 2022 בכ-4 אחוז וצפוי לעלות עד סוף השנה בכ-6-7 אחוז. זאת, לעומת 15-20 אחוז בשנים האחרונות. לכן יש צפי לגידול באבטלה בישראל בשנת 2023.

בסיום הכנס הושקה פעילות החטיבה הטכנולוגית של לשכת המסחר והתעשיה חיפה והצפון, שהחלה לפעול השנה והצטרפו אליה כבר עשרות חברות טכנולוגיה עילית וחברות סטארט-אפ, בנוסף לקבוצת חברות בתחום, שכבר קיימת בלשכה. החטיבה הוקמה במטרה לקדם ולתמוך ביזמות ובחדשנות טכנולוגית, להגדיל את האקו-סיסטם הטכנולוגי בצפון הארץ וליצור מניפת שירותים עבור קהל יעד זה.

קרן מיכאלי, יועצת חדשנות וטכנולוגיה, המרכזת בלשכה את פעילות החטיבה, בחרה להציג את אופי החטיבה ע"י הדגמה חיה של מוצר חדשני וחשוב מבית  חברת אפנרייד רובוטיקה בע"מ – מתקן משוכלל לנכים בגפיים תחתונות, המאפשר להם לשהות במצב עמידה וגם להתנייד במצב זה – ותורם מאוד למניעת בעיות בריאות, הנובעות מישיבה ממושכת, הנכפית כיום על נכים אלו. למידע נוסף https://upnride.com/

החטיבה הטכנולוגית בלשכה מציעה למצטרפים אליה סל שירותים מגוון בסיוע להתנהלות השוטפת של העסק ולקידומו, בשילוב היכולות של לשכת המסחר, יועצי החטיבה המנוסים ושיתופי פעולה עם גופים רלבנטיים.

הכנס התקיים בחסות: קבוצת קופל, דור סיסטמס, הדס חברה לרכב בע"מ ורדיו חיפה.

קרדיט צילום: רוני כרמלי, סטודיו כרמלי