ליצירת קשר וקבלת פרטים נוספים ללא התחייבות, ניתן להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם:
 ברצוני לקבל מכם דיוורים

מה צריכים העסקים בצפון?

האבסורד של הצפון – אבטלה רחבה ועמוקה לעומת מרכז הארץ אבל גם קושי אקוטי בגיוס עובדים. קושי הגורם אף להשבתת קווי ייצור.  זהו אחד הנושאים שעלו בכנס עסקים שארגנה לשכת המסחר והתעשיה חיפה והצפון במועצה התעשייתית מגדל תפן, בשיתוף עם המועצה.

"אני מאמין גדול בצפון ובפוטנציאל העסקי שבו" אמר בדברי הפתיחה לכנס נשיא לשכת המסחר והתעשיה דוד קסטל. "יש כאן חבל ארץ מדהים ואנשים טובים, הנחושים להישאר בצפון. ניאבק יחד למימוש הפוטנציאל של האזור". דוד קסטל ציין כי בתקופה האחרונה ישנה אמנם  תזוזה בצעדים שנוקטת הממשלה לעידוד העסקים בצפון. אולם, לנוכח הזנחה רבת שנים, שגרמה למצב שבו השכר הממוצע בצפון נמוך בעשרות אחוזים לעומת המרכז, שיעור האבטלה והעוני גבוהים הרבה יותר. גם רמת ההשכלה ותוחלת החיים נמוכות יותר. לפיכך דרושים צעדים מקיפים, נמרצים וממוקדים הרבה יותר.

ריאד אברהים, סמנכ"ל מחוזות במשרד הכלכלה והתעשיה סיפר כי ועידה כלכלית נוספת לקידום כלכלת הצפון מתוכננת בחודש ספטמבר הקרוב.

על חשיבותו של קיום כנס העסקים בתפן אמרה לקראת הכנס יו"ר המועצה התעשייתית מגדל תפן, סיגל שאלתיאלי כי כחלק ממגמות עתידיות ישנה כוונה ליצור בשטח המועצה גם פעילות מסחרית ושירותים. למפעלים הקיימים ולאלה העתידים לקום במסגרת התב"ע החדשה של המועצה: "אנו רואים חשיבות רבה בקיומם של עסקים קטנים ובינוניים בתחום המסחר והשירותים בצד החברות הגדולות הפועלות באזור". מנכ"ל המועצה, מאיר חלי, מסר כי ל-2,700 הדונם של המועצה האזורית יתווספו בקרוב 600 דונם נוספים.

אבשלום בוסקילה, מנהל מרחב חיפה והצפון בבנק מזרחי טפחות מסר כי במסגרת מדיניות הרחבת הפריסה של סניפי הבנק בצפון נפתח בשפרעם זה עתה סניף חדש ובסחנין עתיד להיפתח סניף בימים הקרובים, זאת, בנוסף לסניפים חדשים במגזר היהודי.

לנוכח חשיבותו של הכנס הגיעו לתפן גם חברי הנהלת הלשכה: סגן נשיא הלשכה אליאס מח'ול, שלמה חסיד, מאיר שריקי, מירה שוורץ וליאור דהאן.

פאנל של אנשי עסקים ומנהלי מפעלים מתפן, ומאזורי התעשיה ברלב וגורן הציף בעיות המעסיקות את המגזר העסקי באזור. הבעיה הקשה ביותר שהעלו המשתתפים היא הקושי בגיוס כוח אדם. שמעון בן גיגי מנכ"ל תפנפלסט אמר כי מפעלו מעסיק 200 עובדים ב-3 משמרות. בגלל הקושי בגיוס עובדים הוא אף נאלץ לעתים להשבית קווי ייצור. אליאס מח'ול, סגן נשיא לשכת המסחר והתעשיה חיפה והצפון ומנכ"ל חברת נאג'י מחול ובניו מאזור התעשייה ברלב התריע על הזנחה רבת שנים שבעקבותיה אין בצפון די אזורי תעשייה ותעסוקה, והחסר הזה מבריח צעירים משכילים מהצפון. להערכתו, אם ישולבו בחישוב ממדי האבטלה בצפון רכיבים כמו היקף העבודה החלקית, יאמיר שיעור האבטלה בצפון הארץ  ל-10% ויותר.

יוסי היימן, מנכ"ל מטעמי איכות תפן, המעסיק כ-500 עובדים בכל הארץ, ציין כי יש לתת מענה תעסוקתי בצפון לצעירים המחפשים תעסוקה בתחומים שבהם התגמול גבוה. נורית לוין גלעד, מנכ"לית פרופאל מאזור התעשיה גורן אמרה כי למרות שבמפעל שלה יש שימוש נרחב באוטומציה, המפעל מתקשה בגיוס עובדים בכל הרמות – פועלי ייצור, מהנדסים, מעצבי מוצר וגם אנשי משרד ומכירות. כמפעל שנמצא באזור התעשייה גורן, ישנה מגבלה קשה של מקומות היישוב שמהם ניתן לגייס עובדים. גם כאשר מוצאים עובדים,  הסעת עובדים מיישובים בטווח גיאוגרפי רחב מגדילה את העלויות. שמעון בן גיגי הוסיף כי עליו לגייס למפעל בתפן עובדים ממרחקים -  מעכו ומבית שאן.

כל הדוברים ציינו את ההשפעה ההרסנית של היעדר הכשרה מקצועית טכנולוגית בעקבות סגירת בתי הספר המקצועיים.

בעיה נוספת שהעלה אליאס מח'ול היא חוסר המוטיבציה לעבוד. לדבריו, דמי אבטלה ניתנים היום ביד קלה והתוצאה היא שלאנשים לא כדאי לצאת לעבודה, כאשר הם מקבלים דמי אבטלה בקלות כזו. אליאס מח'ול קרא להקים ועדה, שתורכב גם מאנשי הצפון, לבניית תוכנית לפתרון המחסור בכוח אדם. עוד קרא לממשלה להבטיח כי לכל עסק, ויהא עיסוקו בתעשייה , במסחר או בשירותים עסקיים, תהיה כתובת ברורה של משרד ממשלתי שייתן מענה לצרכיו.

בעיה נוספת שעלתה בפאנל הייתה המיגון של המפעלים והעסקים. לאחר מלחמת לבנון השנייה ב-2006 הייתה נכונות לסייע למיגון העסקים, אולם מאז אין משקיעים את הדרוש. כיום משקיעים, ובצדק, במיגון הדרום, אבל אסור לשכוח שאנחנו בצפון תחת איום תמידי. איומים של החיזבאללה בלבנון, איומים מכיוון סוריה ועכשיו מדברים על כוחות איראניים. המצב  הרגיש יכול להידרדר במהירות ללחימה ואנחנו נמצא עצמנו בלי מיגון " אמר שמעון בן גיגי. מיגון שנהנה אז אינו מתאים לצרכים של היום, מפעלים גדלו ומצפים מהמדינה להשתתף בהשקעות הדרושות למיגון. "יש לנו לקוחות בחו"ל, וגם במלחמה המשכנו לייצר, למרוץ הסכנה. ממ"דים קרובים ונגישים יתנו לעובדים ביטחון ויאפשרו לנו להמשיך לייצר גם בתנאי חירום", הוסיפה נורית לוין גלעד.

"אסור להפסיק ללחוץ על הממשלה לסייע לעסקים בצפון" סיכם יוסי היימן "זהו מאבק משותף לכל הצפון. אנחנו חייבים להשמיע את הקול המאוחד הזה יחד עם לשכת המסחר, כדי להבטיח כלכלה משגשגת לצפון".

ראש לשכת הקישור לרשויות ולרגולציה בלשכת המסחר, ישעיהו פטוקה, הציג בעיות של עסקים בצפון שהלשכה סייעה בפתרונן – מסלילת כביש גישה לעסק ועד שינוי סיווג לארנונה שחסך מאות אלפי שקלים.

בפאנל מומחים בתחום הפיננסי, בהנחייתו של מנכ"ל לשכת המסחר, רו"ח שמוליק וטנשטיין, הציג צוות מומחים פתרונות לניהול תחומים פיננסיים שונים ובראשם – הדרכים להקל על עסקים בצפון, והטבות המס הניתנות לעסקים ולמפעלים באזורי עדיפות כמו תפן, כרמיאל והגליל המערבי.

בין השאר עלו בפאנל זה ההשפעות של סגירת סניפים וצמצום שירותים על העסקים. טל רדעי, מנהל מרכז העסקים חיפה בבנק מזרחי טפחות ציין כי הבנק פועל דווקא במגמה הפוכה לפעילותם של הבנקים האחרים, המצמצמים סניפים ומפנים את הקהל לשירותים דיגיטליים, ומדיניותו היא  הרחבת סניפים, בעיקר בצפון, ושימת דגש על השירות האנושי.

בועז פלד, מנכ"ל ובעלים קפיטל פלוס ייעוץ וניהול אמר כי דרושה מודעות של מנהלי החברות בצפון לחוקי העידוד השונים, היוצרים כדאיות להשקיע  ולייצר בצפון. בועז פלד מסר על 2 תוכניות סיוע לעסקים קטנים ובינונים היוצאות בימים אלה. לדבריו, בתוכניות החדשות 30 מיליון ₪ "צבועים" לעסקים בצפון. רו"ח יסמין סרוואן, מנהלת בכירה בתחום תפעול ואסטרטגיה EY חיפה הציגה את הקושי לשמור על מחירים תחרותיים בעוד העסקים נדרשים, כדי להיות תחרותיים, להשקיע סכומים גדלים והולכים בכוח אדם מיומן ובמערכות מידע מתקדמות. סקר שעשתה חברת EY בשנה החולפת העלה כי התייעלות וצמצום עלויות היו על סדר היום של 65% מהעסקים. רו"ח ומשפטן יובל אבוחצירא, שותף ומנהל סניף חיפה והצפון בחברת ארצי, חיבה, אלמקייס, כהן – פתרונות מיסוי, אמר על העדפות המיסוי הניתנות כבר עתה כי מפעל טכנולוגי מועדף  (קטגוריה שנוספה ב-2017) הפועל באזור פיתוח א' משלם, למעשה, רק שליש מהמיסוי.

דרכים להפחתת תשלומי המיסוי העירוני – ארנונה אגרות והיטלים, הציג עו"ד אסף גורה, מנהל סניף חיפה בחברת עו"ד פלג כהן דויטש.

תוכנית עבודה להתמודדות עסקים בשוק תחרותי  הציגו עמיר קרן וערן רותם, יועצים שותפים בחברת השורה התחתונה – אסטרטגיות פיתוח עסקי ששיווק ומכירות.

בסיום הכנס ציין רו"ח וטנשטיין כי לשכת המסחר והתעשיה חיפה והצפון נוקטת כבר עתה צעדים לפתרון סוגיות שעלו בכנס, כמו קידום ההכשרה המקצועית-טכנולוגית ומיגון העסקים בצפון, ובדעת לשכת המסחר להאיץ פעילויות מקיפות לטובת העסקים בצפון.

בצילום: נשיא לשכת המסחר והתעשיה חיפה והצפון, דוד קסטל
קרדיט צילום: לילך רוזנטל
מימין: מנהלת מערך הסברה ודוברות של לשכת המסחר חיפה, חביבה רוגר, סגן נשיא הלשכה אליאס מח'ול, מנכ"ל מטעמי איכות תפן, יוסי היימן, מנכ"לית פרופאל, נורית לוין גלעד, מנכ"ל תפנפלסט, שמעון בן גיגי.

קרדיט צילום: לילך רוזנטל


מימין – מנכ"ל לשכת המסחר והתעשיה חיפה והצפון, רו"ח שמוליק וטנשטיין, מנהל מרכז העסקים חיפה בבנק מזרחי טפחות, טל רדעי, מנכ"ל ובעלים קפיטל פלוס ייעוץ וניהול, בועז פלד, מנהלת בכירה בתחום תפעול ואסטרטגיה EY חיפה, יסמין סרוואן, רו"ח ומשפטן יובל אבוחצירא, שותף ומנהל סניף חיפה והצפון בחברת ארצי, חיבה, אלמקייס, כהן – פתרונות מיסוי בע"מ.