ליצירת קשר וקבלת פרטים נוספים ללא התחייבות, ניתן להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם:
 ברצוני לקבל מכם דיוורים

מיגון העורף בצפון לוקה בחסר – מיגון העסקים חסר עוד יותר

נשיא לשכת המסחר והתעשיה חיפה והצפון, דוד קסטל, פנה לשר הביטחון, אביגדור ליברמן וביקש כי ידאג להיערכות ולפגיעה בעסקים ובמפעלים בצפון כתוצאה מפעולות לחימה. 

דוד קסטל התייחס לדברים שאמר לאחרונה שר הביטחון, לפיהם מיגון העורף בצפון הארץ לוקה בחסר. "מי כמונו, שכבר נחשפנו לפגיעות קשות, יודעים לברך על ההכרה בצורך למגן וליישם את החלטת הממשלה מלפני 3 שנים להקצאת תקציבים לסגירת פערי המיגון" כותב נשיא לשכת המסחר בפנייתו לשר ליברמן, אך מציין כי מיגון העסקים לוקה עוד יותר: "מניסיוננו בצפון החסר הזה מתבטא בכמה היבטים שעיקרם: חסר בנוהלים ברורים לגבי התנהלות בזמן לחימה  ובטרם הוכרז מצב מלחמה או מצב חירום. 

חסר מאד "מדריך ונוהלי חרום" להתנהלות המפעלים והעסקים בצפון בתנאי לחימה, כאשר עדיין לא מוכרז מצב חרום, אבל ישנה פגיעה של ירי טילים והפגזות. אם איננו רוצים לאפשר את שיתוק המשק, חייבות להיות הנחיות ברורות למעסיקים ולעובדים כיצד להתנהל. נוהל זה יש ללוות  בהקמת קרן שתסייע לכל מפעל/עסק ליישם נוהלים, להתאים את העסק להתמודדות עם ירי הטילים באזורו. כיום יש מחסור בתקציבים לתשלום למומחים, לא נבדקים ואין הכנה במפעלים ובעסקים בצפון להתנהגות בזמן לחימה, למרות שהצפון הוא אזור מועד לפגיעה.

חסרה מאד קביעת מנגנון פיצוי קבוע וידוע מראש לא רק על נזקים ישירים אלא גם על נזקים עקיפים (כמו עצירת פעילות עסקית – נושא שניתן לקבוע על סמך מחזורים מקבילים בשנים קודמות). אני מבקש עוד להתריע כי התניית פיצוי בהכרזת מצב חירום מסכנת את עתיד העסקים ועלול לגרום נזקים כבדים למשק כולו". 

אין זו הפעם הראשונה שלשכת המסחר מעלה את הצורך לטפל בנושאים אלה. "לשכת המסחר והתעשיה חיפה והצפון תתגייס לכל פעילות של היערכות בעוד מועד לנושא רגיש זה" מדגיש דוד קסטל.


בצילום: פגיעה בחיפה במלחמת לבנון השנייה.