ליצירת קשר וקבלת פרטים נוספים ללא התחייבות, ניתן להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם:
 ברצוני לקבל מכם דיוורים

סיוע לעסקים ולא רק לתעשיה בתוכנית הסיוע שפרסם משרד הכלכלה

בימים אלה פרסם מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה הוראת מנכ"ל, שעניינה יישום החלטת הממשלה 2262 – החלטה שהתקבלה בינואר שעבר ונועדה לעודד עסקים וחברות בצפון הארץ. נשיא לשכת המסחר והתעשיה חיפה והצפון, דוד קסטל, מציין כי החלטת הממשלה והוראת המנכ"ל שבאה בעקבותיה הן צעד חיוני לחיזוק שיינתן לא רק למפעלי תעשיה אלא גם לעסקים קטנים ובינוניים. חיזוק שלשכת המסחר תובעת כבר זמן רב.

במכתב לשר הכלכלה והתעשייה, ח"כ אלי כהן, אומר דוד קסטל כי, כארגון שיעדו הוא קידום כלכלת הצפון, לשכת המסחר רואה בצעדים שנוקט משרד הכלכלה מהפכה בהתייחסות הממשלתית לצפון ולצרכיו. "כמי שמנוסים בהחלטות ממשלתיות שיישומן נדחה שנים ארוכות, אנחנו מעריכים את הצעדים המעשיים שנקט משרדך ליישום החלטת הממשלה. הוראת מנכ"ל המשרד, אכן מקנה את הכלים לעידוד העסקים הקטנים והבינוניים בצד מפעלי התעשיה.

עם זאת, ביקש נשיא לשכת המסחר את סיועו של שר הכלכלה להביא לשינוי בהגדרה הגיאוגרפית של העסקים שיוכלו לקבל את הסיוע. "בהחלטת הממשלה ובהוראת המנכ"ל מוגדר המיקום הגיאוגרפי של עסק הרשאי להגיש בקשה לסיוע 'מחוז הצפון, כהגדרתו במשרד הפנים'. בהגדרת משרד הפנים חיפה וסביבותיה אינן שייכות למחוז הצפון, אלא למחוז חיפה. החלטת הממשלה קבעה צעדים משלימים וחיוניים לסיוע לחיפה, כבירת המטרופולין הצפוני, אולם העיר חיפה אינה פועלת בחלל ריק. חיזוקם של היישובים הצפוניים מן הראוי שיכלול גם את עסקים ביישובים במחוז חיפה, הסובלים אף הם מבריחה של אוכלוסייה צעירה ואיכותית למרכז הארץ וזקוקים לחיזוק מוקדי תעסוקה איכותית, גם אם ישובים אלה אינם בגבולות מחוז הצפון, כהגדרתו במשרד הפנים.

אנחנו מאמינים כי מציאת דרך להכליל את כלל יישובי הצפון (כולל העסקים עצמם בחיפה והקריות ועסקים הזקוקים לחיזוק בישובים כמו נשר, טירת כרמל, אור עקיבא וכדומה), אכן תתאים ליעדי החלטת הממשלה  להביא לפיתוח כלכלי של הצפון. הצפון כולו זקוק למינוף העסקים והתעסוקה. אזור חיפה הוא חלק בלתי נפרד מצפון הארץ. החלוקה המפרידה בין מחוז הצפון למחוז חיפה הינה חלוקה מתקופת המנדט הבריטי. אחרי 70 שנה הגיעה העת לעדכן את ההתייחסות לצפון לפי צרכי התושבים והעסקים".

אך עד שיתבצע שינוי זה, העסקים והחברות במחוז הצפון יכולים לנצל את האפשרויות שפותחת בפניהם החלטת הממשלה.

לקריאת הוראת מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה לחץ כאן

בלשכת המסחר יועצים מומחים למימון ולהשגת הלוואות ומענקים לעסקים ממשרדי הממשלה. לפנייה ליועצים נא לפנות לאביאל קורן, בטל' 04-8302114, בדוא"ל:

aviel@haifachamber.org.il


נשיא הלשכה עם שר הכלכלה אלי כהן