למידע נוסף על קידום העסק שלך, ניתן להשאיר פרטים כאן:
 ברצוני לקבל מכם דיוורים

עסקים למען כלכלת הצפון

מיד עם סיום הבחירות והרכבת הממשלה מתכננים בלשכת המסחר והתעשיה חיפה והצפון לפעול ליישום ההחלטות וההבטחות של ממשלות ישראל הקודמות ולהיאבק להרחבת הצעדים החיוניים לקהילה העסקית באזור: סיוע לעסקים קטנים ובינוניים – בעיקר בפריפריה, יישום פרויקטים שכבר הובטחו לצפון ויהיו מנופי צמיחה, כמו שדה תעופה בינלאומי והעברת מוסדות ממלכתיים לצפון, ניצול הנמלים בחיפה לפיתוח סחר בינלאומי ואזורי וחשיפה רחבה של חיפה בעולם העסקים הבינלאומי  כבירת ההייטק והפיתוח העסקי בתחומים המתקדמים ביותר.

לשכת המסחר מתקרבת ליום ההולדת ה-100 שלה – והיא פעילה, דינמית ומתחדשת מדי יום. לשכת המסחר והתעשיה חיפה והצפון, ארגון המעסיקים המוביל בצפון הארץ, הוקמה על ידי העסקים ולמענם, ומשרתת כיום עסקים, חברות ומפעלים מחדרה ועד רמת הגולן. עסקים בתחומי יבוא ויצוא, מסחר, תעשייה ושירותים. בכל שנה נענים עובדי הלשכה ומטפלים בכ-2,000 פניות של עסקים כדי לפתור בעיות, לייעל ולהקטין עלויות.

בשנה האחרונה לבדה טיפלו נעשו בלשכת המסחר 65 פגישות עם ח"כים שרים ומקבלי החלטות, 1,300 אנשי עסקים השתתפו בכנסים ובאירועים שארגנה הלשכה ו-416 תלמידים סיימו לימודיהם במכללה העסקית של לשכת המסחר.

אם, למשל, מכון התקנים מקשה עליך לייבא בדרישות לתקן לא רלוונטי, חייבו אותך בארנונה שנראית לך לא הגיונית או אינך מצליח לברר כמה מס תצטרך לשלם באוזבקיסטן על המוצרים שאתה רוצה לייצא לשם, דרוש מישהו שיעזור לך להתמודד עם חסמים בירוקרטיים. לשם כך הקימו בעלי העסקים את לשכות המסחר, כגוף שיעזור לכל בעל עסק עצמאי לא להיאבק לבד.

במהלך שנותיה רשמה לשכת המסחר חיפה הישגים בתחומים רבים: מאבקים להורדת תעריפי ארנונה ושילוט, הפחתת דמי הובלה ימית והיטלים שונים, תרומה להקמת מנופים כלכליים – מהקמת נמל חיפה בשנות ה-30 ועד הקמת נמל נוסף בחיפה, נמל המפרץ , כיום.

באירופה קיימות לשכות מסחר כבר מאות שנים. בחיפה הקימו העסקים את לשכת המסחר ב-1921, לפני כמעט מאה שנה. "ההיסטוריה הזו אמנם יצרה בלשכת המסחר מאגר מרשים ביותר של ידע וניסיון, אבל היא מאתגרת אותנו. לשכת המסחר והתעשיה חיפה והצפון מתעדכנת ומתחדשת כל הזמן כדי לתת את השירותים המתאימים לעסקים בסביבה עסקית משתנה במהירות" אומר נשיא לשכת המסחר, דוד קסטל. " קחו, לדוגמא את האתגרים שפותח המסחר באינטרנט. כל עסק, גם עסק קטן, יכול ביום למצוא לקוחות וספקים בחו"ל. אבל איך ימצא את ההזדמנויות העסקיות המתאימות לו? איך יחשוף נכון את העסק ברחבי העולם? איך יבטיח שמדובר בשותפים עסקיים אמינים ולא בעוקץ? ללשכת המסחר ישנם מומחים, קשרים ואמצעים לעזור לעסק לנווט בים האפשרויות החדשות בלי לטבוע".

במרכז למידע וקשרי חו"ל בלשכת המסחר יודעים לספר על מידע שניתן בזמן לעסקים והתריע מפני קשרים עם חברות מפוקפקות או חברות שמצבן הכספי אינו יציב.  כמו גוף שהציג עצמו כ"ארגון הומניטרי" באפריקה, וביקש להיות לקוח של חברה בלשכה. מרכז המידע פנה לשגרירות ישראל באזור, איתר מידע שלילי על הגוף הפונה והחברה ויתרה על הלקוח הזה.  כ-300 פעילויות בתחום הסחר הבינלאומי היו ב-2018, ובעזרת הלשכה הונפקו כ-2,700 מסמכי שירות ליצואנים.

מעיון מהיר בדיווחים הפנימיים של הלשכה, עולים מקרים שבהם הצליחה הלשכה לחסוך לעסקים עשרות ומאות אלפי שקלים על ידי בדיקת חיובי ארנונה, הצליחה להתיר מלכודים שבהם עסק לא הצליח להיענות לדרישות כיבוי האש בשל קשיים להתחבר למערכת המים, ייעצה לעסקים איך להתמודד עם חוקים חדשים, כמו חוק האריזות. בלשכה נענים לפניות העסקים – אך ההנהלה הבכירה יוצאת בעצמה לבקר בעסקים ולהכיר מקרוב את צרכי השטח. כ-430 פגישות היו ב-2018 עם עסקים החברים בלשכה.

לשכת המסחר היא בית לעסקים – מעסקים קטנים ובינוניים ועד החברות הגדולות ביותר הפועלות באזור. החזון הוא שחיזוק העסקים הפועלים במרחב הסובב את העיר חיפה יביא לחיזוק הכלכלה והתעסוקה בחיפה ובסביבתה, ובדרך זו תחוזק כל הקהילה החיפאית.

לשכת המסחר היא ארגון מעסיקים. "העובדים הם חלק חיוני בכל עסק. חשוב לנו לשמור על זכויותיהם, אבל גם למעסיקים יש זכויות, וגם על זכויותיהם חשוב לשמור" אומרים בלשכת המסחר. בשנים האחרונות נחקקו חוקים ותקנות שמחייבים את המעסיקים בהתנהלות מול העובדים. לשכת המסחר ויועציה מנחים את המעסיקים איך להתנהל במסגרת החוק תוך שמירה על זכויות כל הצדדים.

מערך היועצים שמעמידה הלשכה לעזרת העסקים מונה כ-70 יועצים במגוון תחומים של ההתנהלות העסקית: רישוי מיסוי ושיווק, מימון וביטוח, היבטים משפטיים, יחסי עבודה ושכר, ניהול, פיתוח העסק ואיכות הסביבה  - אלה רק מקצת מתחומי הייעוץ.

לא פחות חשובות הן ההזדמנויות לחשוף את העסק לקהלי יעד מפולחים וליצור הזדמנויות עסקיות. לגוף כמו לשכת המסחר יש היכולות לארגן מסגרות כאלה. למשל, מועדון נטוורקינג הנפגש בכל חודש ומשתף את רשתות הקשרים העסקיים של החברים, או מפגש חודשי של מנהלים המלבנים יחד בעיות ועוזרים זה לזה. נטוורקינג לא פורמלי מתאפשר גם באירועים – כנסים וועידות של אנשי עסקים, ימי עיון והשתלמויות מקצועיות. 1,300אנשי עסקים השתתפו בכנסים ובאירועים שארגנה הלשכה בשנה החולפת.

"אנחנו מאמינים שהעזרה לעסק היחיד יוצרת אפקט של חיזוק כלכלת האזור כולו" אומר דוד קסטל, "אבל רואים חלק בלתי נפרד מתפקידנו לחזק את הכלכלה גם כיעד חברתי למען הקהילה כולה. כלכלה חזקה תבלום את בריחת הצעירים מחיפה והצפון למרכז הארץ. לכן אנחנו נאבקים להבאת מנופי תעסוקה לצפון. לשכת המסחר תבעה במשך שנים להקים נמל נוסף ולהתאים את הנמל הקיים להתפתחויות בספנות העולמית ולאוניות הגדולות הנכנסות לשירות. ידענו שבלי זה לא נוכל לממש את הפוטנציאל הכלכלי של חיפה. אנחנו שמחים שהנמל כבר בשלבי בנייה מתקדמים. זו הסיבה שאנחנו נאבקים כבר מעל עשרים שנה להקמת שדה תעופה בינלאומי בצפון. מבחינתנו, אין זה משנה היכן בצפון, אבל שדה תעופה בינלאומי יאפשר לפתח את התיירות באזור, את הקשר עם חברות היי-טק בעולם, את עסקי היבוא והיצוא ואת אפשרויות התעסוקה. שדה תעופה, יחד עם הנמלים ועם רשת הכבישים והרכבות שנסללו בצפון, יהפכו את חיפה לשער היציאה המרכזי של ישראל וישימו את חיפה על מפת הכלכלה העולמית. נמשיך להיאבק למען יעד זה".

כדי לקדם את האינטרסים הכלכליים של הצפון הדקה הלשכה את קשריה עם מקבלי ההחלטות, שרים וחברי כנסת. 65 פגישות כאלה היום ב-2018, רבים מאד ממקבלי ההחלטות הגיעו לבית לשכת המסחר בחיפה כדי לשמוע על הסוגיות המעסיקות את העסקים.

לשכת המסחר תובעת כבר שנים לדאוג להפחתת זיהום האוויר באזור חיפה, לסייע למפעלים להתקין את כל האמצעים הטכנולוגיים הקיימים היום למניעת זיהום, אך לא לנהוג בפזיזות ולסגור מפעלים במקום להשקיע במניעה – "חשוב לשמור על מקומות העבודה וחשוב להקפיד על איכות הסביבה. לאפשר לנשום אוויר נקי, אבל גם שיהיה גם לחם" אומר נשיא לשכת המסחר.

קשרי כלכלה תמיד הקדימו קשרים מדיניים. לכן חיוני לפתח את התשתית שתאפשר העברת סחורות מאירופה למזרח התיכון כבר עכשיו, ולדאוג כי כאשר הקשרים המדיניים יאפשרו, חיפה תהיה השער למעבר הזה.

לשכת המסחר דואגת גם לעתיד המגזר העסקי בצפון: היא הקימה מכללה עסקית, שמכשירה את דור העתיד של המנהלים והעובדים בכל תחומי הניהול, השיווק, המכירות והכספים. הקורסים נערכים בשיתוף מיטב המרצים, בעלי ניסיון מקצועי וידע תיאורטי והקפדה על הכנת הלומדים לאתגרים המקצועיים שמציבה הסביבה העסקית המשתנה.

מתוך אותה דאגה ליצירת דור עתיד שיבטיח לחיפה ולצפון כלכלה בריאה, יצרנית וממוקדת חדשנות, בודקת עתה לשכת המסחר שיתופי פעולה אפשריים עם המרכז הטכנולוגי בסמ"ת. שיתוף פעולה שבמסגרתו ייפגשו חברי לשכה ומרצים של המכללה העסקית עם התלמידים בכיתות הלימוד ובסיורים לימודיים בעסקיהם כדי להציג  בפני התלמידים היבטים מעשיים של ניהול העסק –יזמות, פיתוח מוצר, המימון, הייצור, לוגיסטיקה של יבוא ויצוא, שיווק ומכירות.

ייחודה של לשכת המסחר והתעשיה חיפה והצפון מתבטא לא רק במגוון העסקים שהיא מייצגת אלא גם בחתירתה לייצג את המגוון הדמוגרפי של צפון הארץ. בשנים האחרונות הצטרפו ללשכת המסחר יותר ויותר עסקים מהחברה הערבית, ואנשי עסקים מהחברה הערבית חברים בהנהלת הלשכה ובנשיאותה.

בצד הדאגה לכלל המגזר העסקי בצפון הארץ, לשכת המסחר פעילה בקידום באינטרסים של כלל המגזר העסקי בישראל. כאשר תקנות דמי טיפול ארגוני מאיימות על זכויות היסוד של המעסיקים – יצאה לשכת המסחר למאבק משפטי וציבורי שיבטיח למעסיקים חופש בחירה וחופש התאגדות, בדומה לזכויות הנשמרות לציבור השכירים. זהו חלק מייעודה של לשכת המסחר לשמירה על המגזר העסקי מפני חקיקת חוקים הפוגעים בעסקים ופעילותה להקלת רגולציה, ממשלתית ועירונית, המכבידה על ניהול העסקים.

להבדיל מארגוני מעסיקים אחרים, החברות בלשכת המסחר חיפה וולונטרית. הלשכה היא עמותה רשומה, המחוייבת לשקיפות ומקבלת מדי שנה אישור ניהול תקין.

לשכת המסחר והתעשיה  חיפה והצפון מהווה מרכיב חיוני בארגון הגג של לשכות המסחר בישראל ושותפה לדרישותיו להפסיק לפגוע בעסקים ברגולציה פופוליסטית ולהגנה על עסקים הנמצאים בסכנה  מול יבוא אישי חסר בקרה.

לקראת שנת ה-100  משרטטים בלשכת המסחר חיפה את יעדי הפעילות לשנים הקרובות:

בדיקת מסגרות סיוע וטיפול בבעיותיהם של עסקים קטנים יותר, סיוע לעסקים במעבר מהעולם הקמעונאי לעולם המקוון, סיוע לעסקים שרוצים התחדשות והתאמה לסביבה העסקית המשתנה, תגבור הפעילות במגזר ההיי-טק, עדכון והכנה לחידושים במתרחש בעולם העסקי במסגרת המכללה העסקית - הכשרת כוח האדם העסקי והניהולי לקראת השינויים הצפויים, והמשך סיוע לעסקים להתמודדות עם הרגולציה העירונית והממשלתית.

"לשכת המסחר תמשיך במאבקיה להפיכת הצפון למרכז כלכלי", אומר דוד קסטל "לא נוותר על יצירת מוקדי תעסוקה איכותית בצפון הארץ, מימוש החלטות הממשלה על הקמת שדה תעופה בינלאומי בצפון, העברת מוסדות ממלכתיים יוצרי תעסוקה מהמרכז לצפון, ותגבור העברת מפעלים ועסקים לשימוש בגז טבעי – להקטנת זיהום האוויר ולהפחתת עלויות. לעסקים חייב להיות בסיס. לשכת המסחר והתעשיה חיפה והצפון היא הבסיס הזה".