למידע נוסף על קידום העסק שלך, ניתן להשאיר פרטים כאן:
 ברצוני לקבל מכם דיוורים

חדשות ואירועים > השפעת התפרצות נגיף הקורונה על פריקה וטעינה של סחורות בנמלי הים - שינוי בנוהלי משרד הבריאות

עובדי הנמלים בישראל סירבו לפרוק סחורות מחשש לקורונה חרף הנהלים שהוציא משרד הבריאות, ובעקבות פניית איגוד לשכות המסחר למשרד הבריאות חל שינוי בנוהלי העבודה כדי לאפשר מהלך עבודה תקין בנמלי הים.
בעקבות פניות של יבואנים חברי לשכה, כי עובדי נמלי הים מסרבים לפרוק אניות מסע שהגיעו מאיטליה, האיגוד פנה למשרדי הבריאות, התחבורה ורשות הספנות בבקשה להתאים את ההנחיות הנוגעות לפריקת אוניות, בהתאם למקובל בעולם..
 
במכתב ששלח נשיא לשכת המסחר ת"א והמרכז, אוריאל לין לשר הבריאות יעקב ליצמן ושר התחבורה בצלאל סמוטריץ', נמסר כי השפעת העיכובים של אוניות המשא תבוא לידי ביטוי בעליות מחירי המזון לקראת פסח. כל עיכוב מעלה את מחירי המוצרים ועלול לגרום למחסור בפסח. מנתוני אגף הכלכלה עולה כי יבוא מזון מהאיחוד האירופי עמד ב-2019 על 2.5 מיליארד דולר, מהם כ-10% יבוא מאיטליה. מדובר בהפסדים של מיליארדי שקלים, מאחר וזה כולל תוצרת מוגמרת וגם בחומרי גלם, כך שהפגיעה עלולה להיות בכל תחומי המזון.
 
לאור פניותינו, משרד הבריאות שינה את הנחיותיו לנמלי הים בעניין טיפול באניות שהגיעו מאיטליה וממדינות המזרח. ממשרד הבריאות נמסר: "אין מניעה בקבלת סחורות מאיטליה. נהלים ברורים הועברו לרשות הספנות ומשרד התחבורה".
 
להלן הנחיות מעודכנות של משרד הבריאות בנוגע לעליית עובדים על ספינות משא אשר מגיעות לנמלי הים של ישראל, המתייחסת ל 2 מצבים אפשריים:
רשימת המדינות לגביהן יש כעת התראה של משרד הבריאות (נכון ליום 2.3.20: סין, הונג קונג, תאילנד, סינגפור, מקאו, קוריאה הדרומית, יפן, איטליה – להלן "מדינות ההתראה").
1. אין על הספינה אנשים / עובדים שבאו ממדינות ההתראה:
א. ניתן לפרוק את הסחורות
ב. אין צורך במיגון כלשהוא
2. יש על הספינה אנשים / עובדים שהיו ב-14 הימים האחרונים באחת ממדינות ההתרעה:
א. ניתן לפרוק את הסחורות.
ב. יש להימנע ככל הניתן ממגע עם אותם אנשים (הגדרת מגע: שהייה של יותר מ-15 דקות במרחק של פחות -2 מטר).
ג. אם אין אפשרות להימנע ממגע איתם, וקיים סיכון כי המגע יימשך מעל ל-15 דקות במרחק של למטה מ-2 מטר – מומלץ להשתמש במסיכות כירורגיות וכפפות.
ד. אין סיכון למי שלא בא במגע עם צוות הספינה והם אינם זקוקים למיגון כלשהוא
 
פרטים לתקן של הציוד לסעיפי 2ג:'

1. מסיכת פנים – 3 שכבות תקן ישראלי 48105 (לרוב של חברת קימברלי קלארק)
2. תקן כפפות – מורכב ממספר תקנים שכולן צריכים להתקיים:
א. עמידות לחיתוך, קריעה וניקוב: תקן 420e
ב. עמידות לחום ומגע: 407en
ג. עמידות לסביבה רטובה ויבשה: 511en
ד. יכולת לעמוד מול חומרים כימיים וביולוגיים: 314en הכפפות המומלצות אן כפפות ניטריל ללא אבקה
 
נכון ליום שלישי ה-3 במרץ 2020, שני הנמלים עובדים על פי הנחיות החדשות של משרד הבריאות.

ריכוז השפעות משבר הקורונה על העסקים והצעות לממשלה להתמודדות
 
איגוד לשכות המסחר, שלח לפני מספר ימים לח"כ אלי כהן, שר הכלכלה והתעשייה, נייר עמדה מקיף העוסק בהשפעת התפרצות נגיף הקורונה על המשק הישראלי ועל ענפים מרכזיים במשק, והמלצות ראשוניות לגבי שינויים דרושים במדיניות הממשלה. המסמך גובש בהתייעצות עם  בעלי עסקים בתחומי היבוא, השילוח והקמעונאות על מנת לקבל תמונת מצב ולמפות קשיים מיוחדים.
המסמך מתייחס להתפרצות בסין, כשבימים האחרונים אנו רואים יותר ויותר מדינות שהקורונה מתפשטת אליהם. מובן שככל שההשפעה וההתפרצות באותן מדינות יחריפו, תמונת המצב עשויה להשתנות ולהחמיר בצורה דרמטית.
 
מהמסמך עולה כי משבר הקורונה הוא משבר בריאותי וכלכלי יוצא דופן שמחייב פעולות יוצאות דופן. מסתמן מחסור, שיילך ויתרחב למגוון קטגוריות חיוניות למשק ושיגרור איתו נזקים משניים ועליית מחירים לאורך כל שרשרת האספקה, כמו גם פגיעה בהכנסות המדינה ממסים ועליה בהוצאות המדינה כתוצאה מצעדי התייעלות צפויים במגזר העסקי ומהוצאות ממשלתיות, במסגרת ההתמודדות עם המשבר. המסמך מציג שורה של סקטורים בעיתים בולטים: תעשיית ההייטק, מוצרי חשמל ואלקטרוניקה, כלי בית, מוצרי תינוקות, צעצועים ומגוון מוצרי בנייה.
 
איגוד לשכות המסחר מציע כי הממשלה תרתם בצורה מלאה להתמודד עם הסיכונים ותשקול בין היתר:

  • יצירת מנגנון שיבחן את השינוי בעלויות ההובלה והחלטה על מקרים ותגובות ובכלל זה השתתפות של המדינה בהוצאות ההובלה העודפות. לחילופין, לכל הפחות, מבוקש להשוות עלויות הובלה לפני פרוץ המגפה לאלו של סוף חודש פברואר 2020 (ולפי הצורך בהמשך למועד מאוחר יותר), ואת ההפרש לא להכליל בערך לצרכי מכס, על מנת להקל על היבואנים ועל הציבור.
  • דחיית תשלומי מיסים – אם המצב מחמיר בעיקר מקדמות מס הכנסה.
  • ביטול מיידי של הפטור ממע"מ ביבוא אישי - על מנת לצמצם את חוסר ההגינות בתנאי התחרות מצד אתרי מכר מחו"ל בתקופה מורכבת זו ועל מנת להגדיל את הכנסות המדינה.
  • הארכה מיידית של תוקף הוראות השעה להפחתת מכסים ומסי קניה עד סוף 2021 על מנת:
  1. לתת ודאות ויציבות לעוסקים.
              2. לצמצם את עליות המחירים הצפויות אם בתוך המשבר, גם המכסים יעלו.
  • הנחיות משרד הבריאות לגבי תנאי בידוד לישראלים שחוזרים ממגוון מדינות מתרחב ועל המדינה לתת מענה, כך שעלויות היעדרותם מהעבודה בהתאם להנחיות המדינה, לא יושתו על המגזר העסקי.
  • להיות עם היד על הדופק וככל שהנזקים יצטברו ויחריפו לבחון פיצוי עוסקים על בסיס ירידה במחזורי המכר בדומה לתהליך שנעשה בתקופת מלחמת לבנון השנייה.
  • פניה לרגולטורים שונים שיכינו חלופות פעולה להקלה זמנית בתהליכי קבלת אישורי היבוא והרישיונות על מנת להקל על מציאת חלופות שימנעו או יצמצמו את החסרים במשק. יש לפעול מול הרגולטורים כך שיתכוננו באופן מיידי כדי שבמידה והמשבר יגיע למקום שיחייב הפעלת תכניות קיצוניות, אלו יהיו מוכנות ומאושרות מהפן המשפטי, כך שניתן יהיה ליישם אותם בצורה מהירה.
     לקריאת המסמך המלא לחץ כאן