למידע נוסף על קידום העסק שלך, ניתן להשאיר פרטים כאן:
 ברצוני לקבל מכם דיוורים

יום עיון הערכות עסקית 2022

מעבר הייצור מסין למדינות אחרות צפוי לדרדר עוד יותר את מחירי ההובלה הימית
לשכת המסחר והתעשייה חיפה והצפון בשיתוף לאומי עסקים קיימו שלשום יום עיון מיוחד להיערכות לסוף שנת הכספים 2022 ולשנת 2023. האירוע כלל הרצאות ממוקדות במגוון נושאים: עלויות ההובלה הימית, מיסוי חברות, יחידים ובעלי שליטה, החיסכון הפנסיוני, חידושי משפט העבודה, ארנונה והיערכות למתקפות סייבר.

נשיא הלשכה, דוד קסטל, הדגיש בדברי פתיחה את הפגיעה הצפויה בצמיחה הכלכלית בארץ ובעולם בשל מעבר למצב של ריביות גבוהות וקיצוץ בתקציבים, בצד אינפלציה שגדלה. כל אלו יוצרים ירידה בביקושים. המצב הנוכחי צפוי להימשך עוד כשנה- שנתיים, והוא יוצר גם סכנה של סטגפלציה. הערכות הכלכלנים לגבי העתיד הקרוב נעות בין צפי לקטסטרופה לבין מצב גרוע, אבל לא מאוד גרוע. אין צפי לסיום המלחמה בין רוסיה לאוקראינה – לחורף הנוכחי יהיה עדיין מספיק גז באירופה, לאור קיומם של מאגרים, אולם לא ברור מה יהיה בחורף הבא
במדינת ישראל, שבה יש גידול מתמיד ומשמעותי באוכלוסייה, המשמעות של צמיחה נמוכה הנה, למעשה, צמיחה שלילית. נראה כי האיומים הגדולים על הכלכלה בישראל הם האיום האיראני והאינתיפאדה המתגבשת בשטחים, אולם בנוסף, 2 מנועי הצמיחה העיקריים של ישראל – ההיי-טק והנדל"ן נמצאים בירידה. נקודת אור הנה הגידול בייצוא הבטחוני של ישראל.

מהפך שני בעלויות ההובלה הימית
נשיא לשכת הספנות הישראלית, ד"ר יורם זבה, הציג את המהפך השני בעלויות ההובלה הימית בעולם. אחרי זינוק חסר תקדים בעלויות אלו מעט אחרי תחילת משבר הקורונה, בשנה האחרונה חלה ירידה דרסטית בתעריפי ההובלה הימית, בשל ירידה בביקושים. בתקופת הקורונה הוסטה כמות אדירה של צריכה מבילוי ופנאי לרכישת מוצרים לבית, כגון: רהיטי גן, דבר שהגדיל משמעותית את הביקוש להובלה ימית. אולם, הדבר השתנה בחדות שוב, לאור חזרת העולם לפעילות רגילה למדי.

מנגד, מה שלא השתנה הוא חוזים לחכירת אניות, שנעשו בתקופת הקורונה למספר שנים, במחירי עתק, שהתאימו לאותו זמן. בין יוני 2021 לאוגוסט 2022 חלה ירידה עצומה במחירי החכירה, וחוכרי האניות צריכים לשלם תעריפים גבוהים עוד זמן רב קדימה...הדבר פוגע משמעותית בחברות אלו.
בהמשך לגידול בהזמנת אוניות חדשות בתקופת הקורונה, בשנת 2023 ובשנת 2024 צפוי מספר חסר תקדים של אוניות חדשות להיכנס לפעילות, והדבר יגדיל את ההיצע וישפיע על ירידה נוספת בדמי ההובלה הימית.
במקביל, נראה כי "בית החרושת של העולם"  עובר מסין להודו וגם למדינות, כגון: וייטנאם, מלזיה, אינדונזיה ומקסיקו. מעבר מסין להודו, למשל, מקצץ לחצי את הצורך באוניות.

יתרונות הקרן החדשה להלוואות בערבות מדינה
מנהל סניף חיפה והצפון של בנק לאומי, מר מונדר מוסא, דיווח כי בשל העלייה בריבית הבנקים חווים "קפיצה" בהחזרי המשכנתאות, וכן ירידה בנטילת הלוואות ומשכנתאות ע"י הלקוחות. תחזית כלכלני הבנק הנה כי במחצית השנייה של 2023 תהיה לכך השפעה משמעותית על הקפאת מחירי הנדל"ן. רגיעה בהעלאות הריבית צפויה אף היא רק במחצית השנייה של 2023.

מר מוסא סיפר כי בצד מגמה קיימת של צמצום סניפי בנק ומעבר לפעילות דיגיטלית, קיימת מגמה הולכת ומתחזקת של מעבר סניפים למבני משרדים, והדבר מאפיין במיוחד סניפים עסקיים. אחד החידושים העיקריים לעסקים בפעילותם מול הבנקים הנו הפורמט החדש של הקרן להלוואות לעסקים בערבות מדינה. הקרן הקיימת התרחבה ונפתחה לכל הבנקים. יתרונות השימוש בקרן הנם, שההלוואה אינה כלולה באובליגו המאושר של העסק, אלא נוספת עליו, פריסת התשלומים נוחה וקיומם של 6 מסלולים שונים בקרן, בהתאם לצרכי העסק. 35% ממקבלי ההלוואות דרך הקרן הם עסקים בצפון הארץ.

על חידושים מרכזיים במשפט העבודה בשנת 2022 סיפר עו"ד יוסי חכם, ראש מחלקת דיני עבודה במשרד עוה"ד חכם את אור זך. בחידושים יש בולטות לעולם העבודה החדש, למשל, בנושא של קיזוז שעות חסרות בחודש מסוים לתקן השעות הבסיסי לגבי עובדים, המקבלים תוספת שעות נוספות גלובלית או במקרה, שבו פסק בית הדין הארצי לעבודה כי עבודה בהיקף מזערי בתקופה, שבה העובד שהה בחו"ל, אינה נחשבת לעבודה, הפוגעת בחופשת העובד. פסיקה חדשנית נוספת נקבעה בתחום ההטרדה המינית, עם טביעת המונח "יחסי השפעה" במקום העבודה, גם במקרה, שבו לא מתקיימים יחסי מרות בין העובד/ת לבין מי שנטען כי הטריד/ה אותו/ה מינית.

דחיית הכנסות לשנת 2023 נעשית רלבנטית מבעבר
רו"ח ומשפטן יובל אבוחצירא
, שותף ומנהל סניף חיפה והצפון במשרד רו"ח ארצי, חיבה, אלמקייס, כהן פתרונות מיסוי בע"מ, הסביר כי בניגוד לשנים 2021 ו-2022, שהיו שנים טובות לעסקים, שנת 2023 צפויה להיות יותר מאתגרת ואף מסוכנת, ולכן נראה כי לרוב העסקים עדיף לדחות הכנסות לשנה זו, ככל שניתן. בין היתר, הזהיר שלא להגיע ליתרה של משיכת בעלים בעסק של מעל 100 אלף ₪ בתאריך 31 בדצמבר 2022, כי זו תהפוך לדיבידנד, החייב במיסוי.

מר רמי סגמן, מנכ"ל חברת סט פוינט בע"מ, העוסקת בייעוץ פנסיוני, ויועץ הלשכה בתחום, הזהיר את המעסיקים מפני הודעות פיגורים משנים קודמות בתחום הפנסיוני, המלוות בקנסות, שכדאי להימנע מהם, פירט על פעולות חשובות בתחום ההפקדות לפנסיה ולקרנות השתלמות, שחשוב לבצע לפני תום שנת המס, כדי למנוע מיסוי מיותר, והרחיב על היתרונות והחסרונות של אפיקי השקעה נוספים, שניתן למשוך אותם כקצבה פנסיונית פטורה ממס בעתיד – קופת גמל להשקעה והפקדות לזכאים לפי תיקון 190.

יוסי מזון, יועץ לשכה למיסוי פרישה, מיסוי יחיד וייעוץ מס, הרחיב על נושאים חשובים לתום שנת המס במיסוי יחידים ובעלי שליטה בחברות, ביניהם: הערך של ביטוח אובדן כושר עבודה כהוצאה מוכרת לעצמאים, שימוש מלא בתקרות ההפקדה לקרן השתלמות לעצמאים ולבעלי שליטה, האפשרות לדרוש זיכוי על פחת שלא נוצל, בשל רכישת מוצר חליפי לפני תום כל שנות הפחת.

יעקב ירוסלב, מנכ"ל חברת SASA SOFTWARE , שהצטרפה לחטיבה הטכנולוגית של הלשכה, העביר סקירה עולמית בנושאי הסייבר, סוגי תקיפות, דוגמאות ודרכי הגנה. הדגיש כי דווקא השימוש באי-מייל הוא הערוץ הכי משמעותי ליצירת התקפות סייבר מתוחכמות. בישראל יש באופן יחסי יותר התקפות סייבר מאשר ברוב המדינות. בנוסף, מפעלי ייצור נמצאים לרוב בהגנה פחותה בפני התקפות סייבר.
המלצה מרכזית הנה שימוש במערכות EDR שהן שילוב של אנטי וירוס ובדיקת פעילות חשודה במחשב. 2 חברות ישראליות השתלבו בראש הדירוג של חברות ה-EDR בעולם. המלצה נוספת הנה, שרוב תחנות המחשוב בארגון יהיו ללא הרשאות אדמיניסטרציה, וכמובן, להקפיד על שיטת גיבוי נכונה, באמצעות הוצאת הקבצים לגיבוי מחוץ לרשת הארגון עצמו.